» Статистика

Фізкультурно-оздоровча робота

                                                                            Описовий звіт з фізичної культури і спорту
                                                                                     ЗДО №6 «Сонечко» за 2022 рік
 
1.Організаційно-практичні заходи
щодо розвитку фізичної культури і спорту
      В ЗДО № 6 «Сонечко» створені всі необхідні умови для оптимального рухового режиму. Система фізичного виховання в закладі базується на принципах індивідуального та особистісного підходів, пріоритету оздоровчої спрямованості, широкого застосування різноманітних засобів і форм фізичного вдосконалення. На сучасному етапі розвитку дошкільної освіти важливим напрямом у вихованні дітей є фізкультурно - оздоровчий.
           Педагогічний колектив ЗДО ЗДО №6 «Сонечко» здійснює забезпечення системного підходу до охорони життя і збереження здоров’я дітей дошкільного віку, шляхом створення безпечного розвивального середовища та налагодження системи роботи з безпеки життєдіяльності з педагогами, дітьми і батьками, а також продовжує роботу  щодо формування у дошкільників необхідності дотримання здорового способу життя, позитивного і зацікавленого ставлення до фізичної культури.
         Кількість груп у  закладі  дошкільної освіти – 4:
-        середня «Метелики» з угорською мовою навчання;
-        старша група «Сонечко» з угорською мовою навчання;
-        різновікова група «Гномики» з угорською мовою навчання;
-        різновікова група «Краплинка».
     В закладі дошкільної освіти №6 «Сонечко» загального розвитку управління освіти Ужгородської міської ради створені всі необхідні умови для оптимального рухового режиму. Одне з головних завдань нашого дошкільного закладу - створити якнайсприятливіші умови для правильного фізичного розвитку дитячого організму, для підвищення його опірності інфекціям, а також для поступового та систематичного загартування дітей з активним використанням здоров'язбережувальних технологій; зберігати і зміцнювати фізичне, психічне, соціальне і духовне здоров'я дітей, підвищувати їх фізичну і розумову працездатність, розвивати кожну дитину за її індивідуальною природною програмою. Система фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗДО №6 «Сонечко» включає досить великий перелік різноманітних і життєвоважливих заходів. Основою цієї системи залишається руховий режим. В межах активного рухового режиму щоденний обсяг рухової активності в нашому дошкільному закладі для дітей молодшого дошкільного віку - 3-3,5 години, середнього дошкільного віку - 4год , старшого дошкільного віку - 4,5год.
       Фізичне виховання дітей реалізується через проведення фізкультурних занять, ранкової та гігієнічної гімнастики, спортивних свят, днів здоров'я, розваг, фізкультхвилинок, динамічних перерв, піших переходів, рухливих ігор, спортивних вправ. У ЗДО №6 «Сонечко» немає спортивної зали, але усі вікові групи забезпечені необхідним спортивним інвентарем відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти та  програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля»: обручі, прапорці, лави, мати, ребристі дошки, дуги, м’ячі, мішечки з піском для метання, скакалки, палиці гімнастичні, кеглі, кільцемети та матеріал для нетрадиційних видів оздоровлення дошкільників. 
        Великого значення надаємо руховій активності дітей вже вранці, оскільки в цей період малята ще мляві, загальмовані: проводимо дві-три рухливих гри (гри або вправи спортивного характеру) відповідно до пори року, погодних умов, інтересів дітей, їхнього фізіологічного стану; ранкову гімнастику (з елементами загартування) тривалістю 6-12хв (залежно від віку) під музичний супровід, з використанням дрібного фізкультурного інвентаря, іграшок, природного матеріалу; динамічну паузу між заняттями (до 10хв); самостійну ігрову та рухову діяльність дітей; фізкультурні навчальні заняття (двічі на тиждень) і фізичні вправи на свіжому повітрі на першій прогулянці.
         Ранкова гімнастика проводиться з 08.30 до 08.40 год. Комплекси ранкової гімнастики добираємо так, щоб різні види гімнастичних вправ поступово охоплювали всі великі та дрібні м'язи, а напруга в них постійно збільшувалася, переходила від однієї групи м'язів до іншої, створюючи в організмі дитини оптимальні навантаження.
Тривалість ранкової гімнастики: в другій молодшій групі - 6-7хв, в середній групі - 8-9хв, в старшій - 10-12 хв.
Педагоги слідкують за дотриманням основних умов ефективності проведення ранкової гімнастики, а саме:
•        відповідна температура повітря в приміщенні - +14-15°С (старший дошкільний вік), +15-16°С (молодший дошкільний вік);
•        вільний доступ свіжого повітря (при відчинених кватирках);
•        раціональний одяг дітей;
•        достатність фізичних навантажень (кількість вправ відповідно до вікової групи, їх послідовність - "від голови до ніг", дозування відповідно до вікової норми, зміна вихідних положень, темп виконання, регулювання дихання, чіткість пояснень, вказівок та команд).
      Фізкультурні заняття - найефективніша форма оптимізації рухового режиму в ЗДО. Тривалість фізкультурних занять в дошкільних групах подовжуємо:  в другій молодшій групі - 20-25хв, в середній групі - 25-30хв, в старшій групі 30-35хв. Найоптимальнішим є фізкультурне заняття побудоване за типовим планом: вступна, основна, заключна частини. 
       Наш педагогічний колектив впроваджує оновлену методику фізичного розвитку дошкільників за Е. Вільчковським, яка передбачає проведення фізкультурних занять з активним використанням різних здоров'язбережувальних технологій.
       Особливу увагу приділяємо сьогодні організації фізкультурно-оздоровчих прогулянок у різні пори року. На таких прогулянках використовуємо різні оздоровчі технології (дихальна гімнастика, самомасаж (щічок, носика, долоньок, пальчиків), пальчикова гімнастика, психогімнастика, різноманітні прийоми загартування тощо) в поєднанні з фізкультурними складовими з метою фізичного розвитку дітей, поліпшення тренованості організму, підвищення його захисних реакцій й опірності шкідливим факторам.
           Максимально використовуємо природний матеріал (сніжки, крижинки, камінці, палички, шишки, листочки тощо), нестандартне обладнання (пластикові пляшки, поролонові цеглинки, куби, палиці тощо), обладнання фізкультурного майданчика (автомобільні шини, колода, ворітця, драбини,  гірки), спортивний інвентар та іграшки ( санчата, ключки, велосипед тощо).
       Руховий режим у ЗДО насичуємо протягом дня різноманітними рухливими іграми. В усіх вікових групах вони добираються відповідно до теми навчально-виховного блоку тижня та підтеми дня, і посідають важливе місце як самостійна форма роботи з фізичного виховання.
Розвивально-виховний та оздоровчий ефект рухливих ігор забезпечується правильним добором їх відповідно до віку дітей, рівня їхньої рухової підготовленості, стану працездатності, базових рухів в іграх та їх впливу на різні м'язові рухи і системи організму, пори року та погоди, місця в режимі дня та місця проведення, а також обов'язковим педагогічним керівництвом, дотриманням оптимальних навантажень, введенням до рухового режиму різних видів ігор (сюжетних, безсюжетних, змагального, естафетного характеру, атракціонів, спортивних ігор і забав, ігор з елементами спортивних вправ).                  
         Вечірня прогулянка, як і денна, - важлива структурна частина загального рухового режиму. Її структурними компонентами завжди є: 3-4 рухливих гри (музично-рухливих гри, таночки) із середнім характером рухливості. Нові рухливі ігри розучуємо в усіх вікових групах на фізкультурних заняттях та на вечірній прогулянці.
    Між заняттями обов'язково проводимо фізкультурні паузи (динамічні перерви), тривалістю 5-10хв., використовуємо вправи з м'ячем, ходьба по колоді, стрибки через скакалку, вправи з підлізанням, лазінням, ковзанням, що сприяють розвитку м'язів тулуба, гнучкості та рухливості хребта. В динамічної перерви комплексу обов'язковими є вправи на розслаблення.
        До загальних загартувальних заходів відносимо денний сон дітей, який проводимо при відкритих фрамугах чи кватирках при температурі повітря у приміщенні +15° - 16° С. Одяг дітей для сну - тепла сорочка з довгими рукавами або піжама (діти вкриті вовняною ковдрою).
Зняти залишки гальмування в корі півкуль головного мозку і налаштувати дитячий організм на активну і продуктивну діяльність після сну допомагає гімнастика після денного сну. В нашому дошкільному навчальному закладі використовуємо такі її види: гігієнічна гімнастика після денного сну, повітряні ванни в русі, коригуюча гімнастика.
        Важливе місце у фізкультурно-оздоровчій роботі відводимо дихальним вправам. Ці вправи примушують працювати більшу частину легень, тим самим збільшуючи кількість кисню, що надходить у кров, а отже - запобігають розумовій та фізичній втомі.. Під час виконання загальнорозвивальних вправ, ходьби, бігу весь час звертаємо увагу на те, чи правильно дитина дихає: вдих робиться через ніс, видих - ротом, спокійно без поштовхів, губи складені трубочкою для створення опору повітря. Дітей вчимо під час випрямлення тулуба завжди робити вдих, а під час його згинання (вперед, в сторони, назад) - видих. Дихальні вправи можна робити лежачи, сидячи, стоячи. Найкраще навчати дітей дихання з вихідного положення сидячи.
      Загартувальні процедури є невід'ємною складовою всієї фізкультурно-оздоровчої роботи у нашому закладі, і ми їх розпочинаємо, як правило, в теплу пору року. Для масового використання в режимі дня різних вікових груп рекомендуємо традиційне загартування: повітрям (повітряні ванни, прогулянки, сон при відкритих кватирках), водою (обливання рук, ніг, умивання, розваги з водою у хлюпальниці тощо), сонцем (сонячні ванни).
         У фізичному вихованні наших дошкільників вагоме місце посідають Дні здоров'я, фізкультурні свята, розваги як найбільш ефективні форми активного відпочинку дітей. Їх мета - активна участь всієї групи у запропонованому заході, розвиток фізичних якостей та рухової підготовленості дітей в ігрових ситуаціях, виховання стійкого інтересу до активної рухової діяльності.
      День здоров'я проводимо один раз на місяць, основна мета якого - охопити всіх вихованців групи різними фізкультурними заходами. Заходи проводимо протягом усього періоду дня: зранку - ігри середньої рухливості (під час прийому дітей), ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, бесіди про здоровий спосіб життя тощо. Інші навчальні заняття в цей день не проводяться. Під час прогулянки плануємо різноманітні змагання в іграх та вправах спортивного характеру, іграх-естафетах, розваги-атракціони, виконання фізичних вправ (біг, стрибки, метання, лазіння), рухливі ігри тощо. Протягом всього теплого періоду року в День здоров'я проводимо піший перехід, який за часом займає всю прогулянку. В День здоров'я плануємо також фізкультурне свято чи розвагу. Хоча навчальні заняття в цей день не проводяться, плануємо різні бесіди, читання художньої літератури, театралізації, самостійну художню діяльність тощо на теми здорового способу життя. Програма Дня здоров'я передбачає заходи, загальні для всього закладу дошкільної освіти та кожної групи, зокрема.
       Для дітей дошкільного віку проводимо фізкультурні свята. Їх періодичність 2-3 рази на рік. Місцем проведення слугує приміщення групи чи спортивний майданчик. Тривалість свята для дітей середньої групи - до 50хв, для старшої - до 1год.
      В кожній віковій групі дошкільного закладу проводимо фізкультурні розваги 1-2 рази на місяць, переважно у другій половині дня. Їх тривалість становить: у другій молодшій групі - 20-30хв, в середній групі - 30-35хв, у старшій групі - 35-40хв. Розваги проводяться груповій кімнаті, на ігровому майданчику, на спортивному майданчику. Обов'язковою є участь кожної дитини.
         Фізичне виховання здійснює фізінструктор Баб'як Наталія Михайлівна, спеціаліст має вищу освіту за фахом  «Фізична культура і спорт», професійна кваліфікація «Тренер з виду спорту, викладач вищого навчального закладу». Доцільно зазначити, що фізінструктор у процесі проведення фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми застосовує ефективні педагогічні  форми роботи, фізкультурні занятття, використовуючи фронтальний, поточний та груповий способи організації основної частини. Заняття плануються та проводяться згідно з методичними рекомендаціями за методикою Е.С. Вільчковського, а також використовуються елементи методики М.М.Єфименка «Театр фізичного виховання та оздоровлення дошкільників». Фізінструктор і педагоги закладу послуговуються посібником І.В. Лущенка «Фізичне виховання дошкільників», методичними рекомендаціями щодо планування та організації роботи з фізичної культури. Фізінструктор  володіє методами і прийомами навчання дітей основних рухів, дотримується структури заняття, всю навчально-виховну роботу планує відповідно до змісту діючих освітніх програм. Освітні завдання плануються з урахуванням умінь та навичок дітей і вимог програм кожної вікової групи. Враховуючи те, що емоції є основою розвитку дитини, педагог постійно дбає про позитивний настрій вихованців на заняттях з фізичної культури. Вирішувати це завдання фізінструктору дозволяє музичний супровід рухів дітей, долучення елементів танцювальних вправ.
      Методичні посібники, якими керується фізінструктор та педагогічний колектив:
-        «Фізичний розвиток майбутнього першокласника»  І.М. Сорокопуд,   А.М. Щербак.
-        «Організація оздоровчої роботи в ДНЗ» Г.Гаркуша, О.Рудік.
-        «Фізична культура -  дошкільникам» Л.Сварковська, О.Єршова.
-        «Українське дошкілля» О.І.Білан, Л.М. Возна.
-        «Рухливі ігри та ігрові вправи» О.Л. Богініч, Ю.М. Бабачук.
-        «Загально розвиваючі вправи в дитячому садку» П.Бучинська, В.Васюкова.
            За сприятливої погоди та в літньо-оздоровчий період фізкультурні заняття, розваги, ранкова зарядка проводяться на відкритому спортивному майданчику.
       Діючий в літній період басейн-хлюпальниця, щоденні  гартувальні процедури, наявні у групах «доріжки здоров’я», доповнюють різноманітність  форм та методів фізкультурно-оздоровчої роботи.
        Медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням дошкільників у ЗДО №6 «Сонечко» забезпечується спільними зусиллями сестри медичної старшої, директора, вихователя-методиста за участі фізінструктора та вихователів груп.
        Питання  фізкультурно-оздоровчої роботи закладено у річному плані роботи ЗДО №6 «Сонечко» на 2022-2023 навчальний рік. Зокрема, у 2022 році було проведено такі заходи:
  • Адміністративна нарада:
  •  «Про здійснення оздоровчих заходів з профілактики захворюваності», 19.11.2021р.
  • «Про результати вибіркового контролю щодо організації  роботи із збереження та зміцнення здоров’я дітей по групах»,
  • Тиждень здоров'я
Попереджувальне вивчення за циклограмою:
  • Проведення гартувальних заходів та ранкової гімнастики
  • Техніка безпеки під час освітньо-виховного процесу
  • Ефективність проведення фізкультурно-оздоровчих заходів з дошкільниками
  • Виховання культурно-гігієнічних навичок у  дошкільників
  • Якість проведення занять з фізичної культури, рівень сформованості навичок щодо виконання основних рухів
  • День здоров'я
  • Лекція -інструктаж  з організації охорони життя і здоров'я дітей в ЗДО
 під час літнього періоду.
      Упродовж 2022 року в ЗДО №6 «Сонечко»  були проведені наступні цікаві
заходи фізкультурно-оздоровчого спрямування для дітей :
- спортивне свято «Веселі витівки зими», 18.01.2022;
- фізкультурні розваги: «Відлітають журавлі», «Щедра господиня - осінь», «Здрастуй, зимонька-зима», «З фізкультурою ми дружимо», «Улюблені ігри моєї сім'ї», «Весела мандрівка», «Весняна казка», «Десь тут була подоляночка»;
- спортивне свято «Україна – єдина країна», 19.08.2022
- Дні Здоров’я: «Захворів Їжачок», «Спортивні і кмітливі», ««Ой ти, зимонько-зима, веселішої нема», «Фестиваль народних ігор»
- Декади Здоров’я: Тиждень здоров'я; Тиждень безпеки дитини
Робота з батьками
   Батьки є учасниками, помічниками в усіх наших задумах та починаннях. З метою пропаганди здорового способу життя в родині. У батьківському куточку кожної вікової групи розміщено інформаційні матеріали про особливості розвитку дітей саме цього віку, про складові здорового способу життя, поради щодо організації дозвілля в сім`ї тощо. Це дозволяє сформувати у батьків свідоме ставлення до виховання в родині повноцінної, фізично здорової дитини.
     Консультації та поради для батьків за планом роботи ЗДО №6 «Сонечко»
- «Здоров’язберігаючі технології і можливість їх застосування вдома»;
 - «Щоб росли здоровими малята»;
- «Як визначити, чи має спортивні здібності ваша дитина?»
 - «Харчування як невід’ємна частина оздоровлення дитини»;
 - «Оздоровлення дитини влітку».
 На основі зазначеного можна зробити висновок, що освітньо-виховна робота у ЗДО № 6 «Сонечко» проводиться відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти та програми розвитку дитини дошкільного віку   «Українське дошкілля » на належному рівні.
2.Стан розвитку видів спорту у закладах освіти
Спортивних гуртків та секцій у 2022 році у ЗДО №6 «Сонечко» не було.
У ЗДО №6 «Сонечко»  06.04.2022 р. було організовано та проведено спортивні змагання «Спартакіада «Дошкільнята – сміливі малята» з використанням човникового бігу, метання у вертикальну ціль та стрибків у довжину, було залучено 25 старших дошкільників.
3.Заходи матеріально-ресурсного забезпечення
Фінансування з міського бюджету на розвиток фізичної культури і спорту у ЗДО №6 «Сонечко» впродовж 2022 року не було. ЗДО №6 «Сонечко» отримав різноманітний спортивний інвентар від дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ. Серед отриманого: футбольні і волейбольні м’ячі,  волейбольні сітки, жилетки для команд, скакалки, насос для м’ячів, інтерактивні ігрові набори, ручки, олівці, крейди, блокноти тощо. Дані засоби для навчання будуть спрямовані  для забезпечення освітнього процесу й дозвілля вихованців, дозволять урізноманітнити заняття, зробити їх більш цікавими та інформативними. Заклад дошкільної освіти забезпечений інвентарем для занять з фізкультури на достатньому рівні.
4.Розвиток спортивної інфраструктури
 На території закладу дошкільної освіти знаходяться 4 групових майданчика, вони добре озеленені та обладнані  малими спортивними спорудами, на кожному майданчику є пісочниця, столики, лавочки, гірки, дерев’яні споруди: будиночок, машинки, грибочки, гойдалки. Кожен майданчик відокремлено зеленими насадженнями кущів. 
 
» Вхід на сайт


» Пошук

» Архів записів

Бегущая строка

 

» Офіційні сайти
MONU.jpg zak.gif osv.jpg


Copyright MyCorp © 2024